Suché, nevzhledné skvrny a žluté skvrny na trávníku mohou být způsobeny nedbalostí v péči o trávník nebo chorobami a škůdci. Řekneme vám, co může způsobit žloutnutí trávy a jak tomu předejít.
Častou příčinou žlutých skvrn na trávníku je nesprávná péče o trávník. Věnujte pozornost tomu, jak trávu hnojíte. Pokud budete hnojivou směs rozhazovat ručně, může se ukázat, že pokrývá trávník nerovnoměrně. Mnohem efektivnější způsob hnojení bude použití secího stroje, který umožní rovnoměrné rozložení hnojiva a tím i jeho pronikání do půdy.
Seznam potřebných produktů:
- secí stroj
- postřikovač
Zahradní rukavice potažené nitrilem, velikost 9"
29 KčZahradní rukavice potažené nitrilem, velikost 9"
31 KčPracovní rukavice bavlna a polyester, tečkované
22 KčZimní pracovní rukavice, zateplené
107 KčPracovní rukavice, bavlněné, částečně potažené nitrilem
37 KčŽluté skvrny na trávníku a trávník péče
Zelený a hustý trávník vyžaduje správnou a pravidelnou péči. Měl by být zavlažován při setí travních semen a v období intenzivního sucha. Pravidelné sekání je také důležité, aby trávník vypadal bezvadně. Tráva, která se seká příliš zřídka, může vypadat nevzhledně a může začít žloutnout a řídnout. Stojí za to pamatovat na sečení trávníku alespoň jednou týdně.
Trávník také potřebuje pravidelné hnojení. Musíte však pamatovat na to, že problém se žlutými skvrnami na trávníku může vyplývat z nevhodné výživy. Nevýhodné je příliš intenzivní nebo nedostatečné hnojení trávy, stejně jako nerovnoměrné rozmetání hnojivé směsi na trávník. Výsledkem tohoto zanedbání mohou být skvrny suché žluté trávy. Přebytečné hnojivo ničí nože, proto byste měli okamžitě přestat hnojit a trávník vydatně zalévat, což pomůže hnojivo na travnatém povrchu rozpustit.
Příliš malé hnojení nebo nedostatek živin, jako je dusík, mohou také způsobit, že tráva zežloutne a vysuší. Řešením problému bude použití minerálního hnojiva. Optimální hnojivá směs pro krmení trávníku by měla obsahovat velké množství dusíku a železa – díky tomu trávník získá zpět svou zelenou barvu.
Žluté skvrny na trávníku jsou důsledkem houbových chorob
Další příčinou žlutých skvrn na trávníku může být běžné houbové onemocnění trávy – plíseň sněžná. Vyskytuje se obvykle na jaře po zimním tání a projevuje se jako žlutá, suchá a poté prázdná místa na trávníku, pokrytá silnou, bílou vrstvou plísně. Vlhkost, nedostatek vzduchu a odumřelá tráva zbylá po sečení trávníku podporují rozvoj plísní, proto se vyplatí o trávník náležitě pečovat.
Správná péče o trávník po celé vegetační období pomůže zabránit vzniku sněžné plísně. Trávník je třeba pravidelně zalévat, hnojit a sekat a trávu zbývající po sekání a nahromaděné nečistoty hrabat a sbírat. Když však houbové onemocnění postihne náš trávník, musíme se ho co nejdříve zbavit. Prvním krokem by mělo být odstranění nemocné části trávníku spolu s částí substrátu a naplnění místa čerstvou zeminou a regeneračním travním semenem. Může být také užitečné postříkat celý trávník fungicidy pomocí rozprašovače.
Žluté nebo oranžové skvrny na vašem trávníku mohou být také způsobeny houbovým onemocněním nazývaným antraknóza trávy. Nejčastěji napadá od července do září.
Škůdci způsobují žluté skvrny na trávníku
Problém suché, zažloutlé trávy na trávníku před domem se může vyskytnout především mezi majiteli psů. Nejčastěji si tato zvířata uleví na keřích nebo stromech, ale psí feny močí přímo do trávy. Žluté skvrny na trávníku po psí moči jsou běžným jevem, protože tento typ sekretu pálí čepele a způsobuje jejich odumření. Řešením problému je intenzivní zalévání míst, kde tráva zežloutla, a omezení schopnosti psa močit na trávník.
Houby jsou škůdci, kteří se živí půdou a mohou způsobit, že trávník vypadá nevzhledně. Tyto larvy brouků hlodají a poškozují kořeny trávy, což způsobuje, že trávník zežloutne a vysuší. Aby škůdci neovládli celý trávník, musíte rychle vyhrabat larvy spolu s půdou a pokud možno použít na trávník přípravek proti klouzavům. Hloubky jsou kontrolovány od června do srpna. Škodlivé jsou i larvy larev brouků, které jsou likvidovány v dubnu, květnu a srpnu a září.
Ošetření k prevenci nejčastějších onemocnění trávníku:
- Trávník by měl být založen na světlém místě a tam, kde je půda propustná.
- Travní směs k výsevu musí být určena pro dané stanoviště.
- Trávník je vhodné přihnojit hotovou směsí trávníkových hnojiv.
- Nesekejte trávu příliš nízko.
- Plstěná tráva musí být odstraněna.
- Po vyschnutí půdy do hloubky přibližně 5 cm zalévejte trávník 7 - 10 litry vody na m2.