Jednoleté květiny se skvěle hodí pro pěstování v nádobách na balkóně a terase. Krásně vyzdobené jsou i záhony. Mnohé z nich lze vysévat přímo do země, ale vyplatí se připravit jejich sazenice brzy na jaře, protože tak rychleji vykvetou.
Dlouho kvetoucí jednoleté květiny zdobí záhony od léta a někdy i na jaře až do prvního mrazu. Jejich vegetační období trvá pouze jednu sezónu, ale každý rok se můžete na svém záhonu či balkoně kochat novými kompozicemi letniček.
Seznam potřebných produktů:
- zahradní rukavice
Zahradní rukavice potažené nitrilem, velikost 9"
27 KčPracovní rukavice, bavlněné, částečně potažené nitrilem
37 KčPracovní rukavice, bavlněné s polyesterem
44 KčPracovní rukavice latexem potažený polyester
59 KčZahradní rukavice potažené nitrilem, velikost 10"
26 Kč- rýč
- truhlíky, skleníky, semeniště nebo vícenádoby
- hrábě
Jednoleté květiny - vysévejte přímo do země
Jednoleté květiny lze pěstovat dvěma způsoby - výsevem přímo do země nebo přípravou sazenic, které se po pominutí mrazu zasadí do země. První metoda je mnohem méně pracná a jednodušší, ale není nejlepší pro všechny druhy jednoletých rostlin.
Některé druhy těchto květin můžete v březnu vysévat přímo do země, ale není jich mnoho. Většina rostlin se vysévá nejčastěji v dubnu nebo polovině května, po tzv studená Zośka. Obvykle kvetou do dvou měsíců po výsevu.
Koncem března můžete přímo do země vysévat jednoleté květiny odolné vůči nízkým teplotám, jako je hrášek, černý kmín damašský, alyssum přímořský, chrpy a delphinium zahradní. Polovina dubna je vhodná doba pro výsev více druhů jednoletých rostlin přímo na záhon, např. hvězdnici čínskou, hledík, slunečnici a měsíček. V polovině května již můžete vysévat měsíček lékařský, cínii elegantní, lichořeřišnici zahradní a kosmos.
Před výsevem záhon řádně připravte – odplevelte a zryjte rýčem, přičemž opatrně kypřete půdu. Můžete také pohnojit půdu hnojivy vhodnými pro daný rostlinný druh a poté pomocí hrábí opatrně rozbít hrudky země. Při výsevu jednoletých květin přímo do země se vyplatí provést to ihned na cílovém místě na záhoně, protože mnoho z nich nemá rádo přesazování.
Jednoleté květiny pěstované ze sazenic
Stojí za to pěstovat ze sazenic rostliny, které nesnesou ani ty nejmenší mrazy a nízké teploty. K výsevu jednoletých rostlin nepotřebujeme mít zahradní skleník. V místnosti s pokojovou teplotou může být světlý okenní parapet. Jednoleté květiny vyseté v nádobách a uskladněné doma a následně zasazené v polovině května do země pokvetou mnohem rychleji než ty, které se vysévají přímo do záhonu. Sazenice lze připravit pro šalvěj lesklou, stále kvetoucí begónii, cape lobelii a petúnii zahradní. Můžete to udělat už v únoru nebo březnu.
Příprava sazenic vyžaduje spoustu času, trpělivosti, práce a úložného prostoru. Semena jednoletých rostlin se pěstují ve sklenících, pařeništích nebo na semeništích a ty zabírají hodně místa. Pokud jich však zvolíte malé množství, snadno vyraší i na parapetu.
K přípravě sazenic budete potřebovat plastové nebo dřevěné truhlíky, které naplníte zeminou pro výsev a výsadbu. Pamatujte na drenáž, kterou zajistí otvory ve dně truhlíku nebo vrstva písku či kamení zasypaná zeminou. Semena jednoletých květin vysejte do truhlíku a poté je zasypte tenkou vrstvou zeminy nebo písku. Substrát před výsevem zalijte (voda po výsevu by mohla semena vyplavit). Truhlíky umístěte na slunný parapet, do skleníku nebo na jiné teplé a slunné místo. Většina rostlin potřebuje ke klíčení teplotu kolem 20 stupňů Celsia. Půda s klíčícími rostlinami by nikdy neměla vyschnout. Nádoby by měly být také pravidelně větrány.
Když se objeví první listy sazenic jednoletých květin, můžete je přenést do více nádob nebo samostatných nádob. V druhé polovině května by měly být rostliny připraveny k výsadbě na záhon nebo do květináčů na balkoně či terase.
Jednoleté, dlouho kvetoucí okrasné rostliny, například hvozdík vousatý nebo astry čínské, zdobí záhon svými barevnými květy po mnoho letních i podzimních dnů až do prvních mrazíků. Nakrájené do lahví jsou nádhernou dekorací interiéru. Dokonale fungují jako sousedé trvalek a zabírají volná místa na květinovém záhonu. Na okraj záhonu lze vysadit nižší druhy, například měsíčky nebo cínie. Do květináčů a nádob volíme rostliny s kompaktním tvarem a nepříliš dlouhými výhony.