Jak se zbavit plevele z trávníku?

Udržovat krásný hustý trávník je časově náročný úkol, ale rozhodně stojí za námahu. Pravidelné sekání a zavlažování, stejně jako ruční odstraňování nežádoucích rostlin, pomůže zbavit trávník plevele. V silně zaplevelených oblastech jsou nejlepším řešením herbicidy.

Plevel jsou expanzivní rostliny, které hyzdí naše zahrady. Na trávníku se obvykle potýkáme s více druhy plevelů. Nejobtížnější na boj jsou rozhodně ty s rozsáhlým nebo hlubokým kořenovým systémem, např. pampeliška obecná, jitrocel obecný a pýr. Jaké přípravky na hubení plevele bych měl používat a jak se mohu snadno zbavit plevele ze svého trávníku?

Jak se zbavit plevele z trávníku?

S plevelem na trávníku můžete bojovat dvěma způsoby. Jedním z nich je ruční odstraňování zbytečné vegetace, což osloví především lidi s ekologickým přístupem k životu. Ruční odstraňování plevele z trávníku je poměrně časově a pracně náročná metoda, ale zcela bezpečná pro lidské zdraví a životní prostředí. Pokud je však vaše domácí zahrada zaplevelená, odplevelení nemusí být dostatečným řešením plevele. Poté bude nutné použít chemické herbicidy.

Ruční odstraňování plevele z trávníku

Odplevelení trávníku není nijak zvlášť náročné, takže pokud váš trávník není silně zarostlý plevelem, měli byste jej bez problémů zvládnout. Jednoděložné plevele, jako je trichinella, pampeliška nebo lipnice roční, je nejlepší odstranit ručně. Zahradní rukavice se vám budou hodit při odstraňování plevele z trávníku rukama, protože ochrání vaše ruce před nečistotami a poškozením. Dobře padnoucí rukavice usnadní i další zahradní práce, protože zahradní nářadí vám dobře padne do rukou. Při pletí se hodí i speciální vytrhávač plevele nebo šikovná, úzká, malá lopatka, která vám pomůže dostat se ke kořenům plevele.

Kdy stříkat plevel na trávník?

Pokud je vaše zahrada rozlehlá a plevel je tak velký, že by bylo obtížné odstranit všechen plevel ručně, je rozhodně lepší použít chemické herbicidy. V tomto případě bude důležité zvolit správný přípravek na hubení plevele na trávníku. Nesmíte používat přípravky, které ničí nejen plevel, ale i jiné zahradní rostliny včetně trávy. Proto je lepší nepoužívat totální herbicidy, ale používat selektivní herbicidy, které by měly trávu šetřit. Při plánování postřiku plevele na trávníku se vyplatí pořídit si tlakový postřikovač, který usnadní rovnoměrné postřikování zahrady. Měli byste také věnovat pozornost několika důležitým otázkám:

Počasí a zalévání

Přípravky na plevel na trávníku nebudou fungovat, pokud prší nebo fouká silný vítr. Před postřikem se vyplatí zkontrolovat počasí na další dny. V následujících dnech nesmíte trávník zalévat ani sekat.

Bezpečnostní

Chemické přípravky na hubení plevele jsou látky nebezpečné pro lidské zdraví, proto byste měli být obzvláště opatrní a dodržovat bezpečnostní pravidla. Vhodnou ochranou bude používání ochranných nebo zahradních rukavic a obličejové masky. Děti by měly být také pod dohledem, aby se zajistilo, že se nezdržují v blízkosti místa stříkání.

Dávkování

Je třeba dodržet poměry uvedené výrobcem daného herbicidu. To je důležité zejména v případě koncentrovaných prostředků, jejichž koncentrace v roztoku je důležitá pro účinnost postřiku - připravený roztok nemůže působit příliš silně ani slabě.

Jak zabránit plevelu v trávníku?

Trávníkové plevele se nejčastěji vyskytují, když je půda chudá na živiny a suché léto. Trávy mají vysoké nároky na výživu, na rozdíl od plevelů, které mohou na trávníku rychle růst. Nestačí pouze zalévat a pravidelně sekat, o trávník je potřeba také správně pečovat. Abyste se mohli těšit z krásného a hustého trávníku bez plevele, je nutné posekanou trávu pravidelně hnojit, zalévat, sekat a sbírat.

Nakupujte jako král na našem e-shopu Král dílny!

Když chcete mít královskou dílnu, potřebujete královské vybavení. Na našem e-shopu nabízíme širokou škálu produktů pro vaši dílnu a zahradu, od nářadí a pracovního oblečení po zahradní vybavení a technickou chemii.  Staňte se Králem své dílny a nakupujte u nás za nejlepší ceny!
Jak se zbavit plevele z trávníku?

14 dnů na vrácení

Král dílny ví, že se můžete občas zmýlit. Proto vám dáváme možnost vrátit nebo vyměnit zboží do 14 dní a užít si tak bezstarostný nákup
Jak se zbavit plevele z trávníku?

Kvalitní balení

U Krále dílny neexistuje "špatné balení". Každý produkt je balen s pečlivostí a kvalitou, aby dorazil k zákazníkovi v perfektním stavu.
Jak se zbavit plevele z trávníku?

Nářadí do celého králoství

Král dílny posílá své výrobky do celého království! Nabízíme dopravu až ke dveřím nebo osobní odběr v 1000 odběrných místech Zásilkovny a PPL v ČR.
Jak se zbavit plevele z trávníku?

Rádce Vám poradí

Každý Král dílny má svého věrného rádce! Pokud hledáte pomoc a poradenství při výběru zboží, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu pro vás!
Jak se zbavit plevele z trávníku?

Královna

Věrný zákazník
 
Zboží mi bylo doručeno před běžným termínem dodání. I vzhledem k přetíženému předvánočnímu termínu. Děkuji celému kolektivu Krále dílny.
Jak se zbavit plevele z trávníku?

Robin

Věrný zákazník
 
Musím ohodnotit opravdu rychlé jednání, následně mě velice potěšili pozornosti od Krále dílny a velký komfort při jednání. Rozhodně v tomto eshopu znovu nakoupim.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.