Suchá tráva a vysušená místa na trávníku – co dělat?

Příčinou suché trávy a zažloutlých míst na trávníku může být horké a suché léto, které je pro mnoho domácích zahrad problematické. Sucho postihuje nejen trávník, ale také keře, květiny a zeleninové zahrádky. Není však vše ztraceno – známe způsoby, jak zachránit suchou trávu na trávníku!

Trávníky s flíčky zažloutlé a suché trávy nebo zcela vyschlé louky jsou na konci srpna, kdy je léto obzvlášť drsné, častým jevem. Nejlepším způsobem, jak bojovat se suchem na zahradě, je pravidelná péče o trávník, zejména zálivka. Hůře jste však na tom, když na vaši dovolenou připadne období sucha a vy se nemůžete o zahradu starat. Než však po návratu z dovolené začnete trávu vydatně zalévat, naučte se pár jednoduchých způsobů, jak suchý trávník efektivně regenerovat. 

Seznam potřebných produktů:

  • kropící hadice
  • sekačka na trávu
  • hrábě
  • rýč

První krok v péči o suchou trávu na vašem trávníku

Suchá tráva na trávníku by se neměla okamžitě intenzivně zalévat. Než sáhnete po zahradní hadici, odstraňte odumřelé, suché a zažloutlé nože – i když doma pokrývají celý trávník. Za tímto účelem je nejlepší posekat trávník dosti nízko a zbytky poškozené trávy opatrně shrabat hráběmi. Tímto způsobem byste měli být schopni odstranit i škodlivou a nevzhlednou plsť, která se na zanedbaném trávníku jistě vytvořila.

Pokud neposekáte suchou trávu a neodstraníte plsť z drnu, zalévání trávníku nepomůže. Mrtvé čepele účinně blokují pronikání vody hluboko do země, ke kořenům rostlin.

Po důkladném vyčištění trávníku od zaschlé trávy je možné jej zalévat. Nejlepší je zalévat rostlinu jednou za pár dní, ale za použití velkého množství vody. Nepomůže častá, ale šetrná zálivka. Je lepší zalévat méně často, jednou za několik dní, ale vydatněji. Až zelená, čerstvá tráva po cca 3-4 týdnech znovu vyroste, můžete aplikovat podzimní trávníková hnojiva. Pamatujte, že správné pořadí v případě suchého trávníku je čistit, zalévat a hnojit – trávník byste nikdy neměli hnojit během sucha, protože hnojiva a ostré slunce mohou rostliny spálit. 

Vertikutace suché trávy na trávníku

Ošetření vertikutátorem zahrnuje řezání trávníku a odstraňování odumřelých zbytků rostlin. Tímto způsobem jste schopni účinně odstranit mech a přebytečnou plsť a zvýšit tak pronikání vody do půdy a kořenů trávy. Vertikutátory používané pro tuto úpravu jsou ruční nebo mechanická zařízení. Jsou vybaveny vertikálně uspořádanými ostrými noži. Vertikutovat trávník se vyplatí jednou ročně bez ohledu na to, zda váš trávník postihl letní sucho či nikoliv.

Setí trávy nebo instalace nového trávníku

Někdy, zejména v případě velmi poškozeného trávníku, je po letním suchu nutné položit trávník prakticky od začátku. Pokud se ukáže, že se trávník po sekání, hrabání a zalévání nevzpamatuje, bude jediným řešením zasít semínka nebo vytvořit celý trávník od základu.

Fragmenty, které jsou i přes regeneraci drnu stále suché a zažloutlé, budou vyžadovat dosévání. V takovém případě je třeba po pečlivém odstranění plsti a zálivce vysít na chybějící místa travní semena – nejlépe stejná, která byla použita při zakládání trávníku. Tím zajistíte, že nová tráva bude mít stejnou barvu jako stébla již rostoucí na trávníku. Tráva může v místě dosévání také růst různou rychlostí, proto je důležité, aby se jednalo o stejný typ travní směsi.

Nejlepší doba pro založení trávníku je na přelomu srpna a září. Pokud chcete zasít novou trávu na místě, které bylo silně poničeno suchem, vyplatí se počkat do jara. Na podzim trávník zryjte jen do hloubky rýče, půdu ponechte celou zimu obracenou.

Bez ohledu na to, zda se snažíte regenerovat starý trávník nebo hodláte vytvořit nový trávník, vyplatí se mykorhizu na trávu použít. Mykorhiza je vzájemné soužití rostlin a symbiotických hub. Mykorhizní houby rostou na kořenech rostlin a zvyšují jejich absorpční povrch. Díky tomu má rostlina větší přístup k vodě a živinám v půdě. Výhody mykorhiz pro trávník jsou: rychlejší růst trávy, větší odolnost proti suchu, lepší vývoj trávníku a odolnost trávníku vůči chorobám. 

Nakupujte jako král na našem e-shopu Král dílny!

Když chcete mít královskou dílnu, potřebujete královské vybavení. Na našem e-shopu nabízíme širokou škálu produktů pro vaši dílnu a zahradu, od nářadí a pracovního oblečení po zahradní vybavení a technickou chemii.  Staňte se Králem své dílny a nakupujte u nás za nejlepší ceny!
Suchá tráva a vysušená místa na trávníku – co dělat?

14 dnů na vrácení

Král dílny ví, že se můžete občas zmýlit. Proto vám dáváme možnost vrátit nebo vyměnit zboží do 14 dní a užít si tak bezstarostný nákup
Suchá tráva a vysušená místa na trávníku – co dělat?

Kvalitní balení

U Krále dílny neexistuje "špatné balení". Každý produkt je balen s pečlivostí a kvalitou, aby dorazil k zákazníkovi v perfektním stavu.
Suchá tráva a vysušená místa na trávníku – co dělat?

Nářadí do celého králoství

Král dílny posílá své výrobky do celého království! Nabízíme dopravu až ke dveřím nebo osobní odběr v 1000 odběrných místech Zásilkovny a PPL v ČR.
Suchá tráva a vysušená místa na trávníku – co dělat?

Rádce Vám poradí

Každý Král dílny má svého věrného rádce! Pokud hledáte pomoc a poradenství při výběru zboží, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu pro vás!
Suchá tráva a vysušená místa na trávníku – co dělat?

Královna

Věrný zákazník
 
Zboží mi bylo doručeno před běžným termínem dodání. I vzhledem k přetíženému předvánočnímu termínu. Děkuji celému kolektivu Krále dílny.
Suchá tráva a vysušená místa na trávníku – co dělat?

Robin

Věrný zákazník
 
Musím ohodnotit opravdu rychlé jednání, následně mě velice potěšili pozornosti od Krále dílny a velký komfort při jednání. Rozhodně v tomto eshopu znovu nakoupim.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.