Příčinou suché trávy a zažloutlých míst na trávníku může být horké a suché léto, které je pro mnoho domácích zahrad problematické. Sucho postihuje nejen trávník, ale také keře, květiny a zeleninové zahrádky. Není však vše ztraceno – známe způsoby, jak zachránit suchou trávu na trávníku!
Trávníky s flíčky zažloutlé a suché trávy nebo zcela vyschlé louky jsou na konci srpna, kdy je léto obzvlášť drsné, častým jevem. Nejlepším způsobem, jak bojovat se suchem na zahradě, je pravidelná péče o trávník, zejména zálivka. Hůře jste však na tom, když na vaši dovolenou připadne období sucha a vy se nemůžete o zahradu starat. Než však po návratu z dovolené začnete trávu vydatně zalévat, naučte se pár jednoduchých způsobů, jak suchý trávník efektivně regenerovat.
Seznam potřebných produktů:
- kropící hadice
Sada s postřikovací pistoli, spojkami, přípojkou ke kohoutku 1/2"
369 KčMultifunkční zavlažovač, 5 funkcí
369 KčOscilační postřikovač, povrch postřikování do 12x18 m
317 KčOscilační postřikovač s vícesměrovým nastavením rozsahu
759 KčZahradní postřikovač, 6 funkční s pohonem
1 900 Kč- sekačka na trávu
Akumulátorová sekačka 36V, se záběrem 450 mm
10 996 KčBenzínová sekačka na trávu 3,2 kW, 525 mm
16 490 KčElektrická sekačka 2000W, 430 mm
5 565 KčAkumulátorová bezkartáčová sekačka Energy+ 36V
4 962 KčKřovinořez 1,2 kW s třízubým nožem o průměru 255 mm
4 445 Kč- hrábě
- rýč
První krok v péči o suchou trávu na vašem trávníku
Suchá tráva na trávníku by se neměla okamžitě intenzivně zalévat. Než sáhnete po zahradní hadici, odstraňte odumřelé, suché a zažloutlé nože – i když doma pokrývají celý trávník. Za tímto účelem je nejlepší posekat trávník dosti nízko a zbytky poškozené trávy opatrně shrabat hráběmi. Tímto způsobem byste měli být schopni odstranit i škodlivou a nevzhlednou plsť, která se na zanedbaném trávníku jistě vytvořila.
Pokud neposekáte suchou trávu a neodstraníte plsť z drnu, zalévání trávníku nepomůže. Mrtvé čepele účinně blokují pronikání vody hluboko do země, ke kořenům rostlin.
Po důkladném vyčištění trávníku od zaschlé trávy je možné jej zalévat. Nejlepší je zalévat rostlinu jednou za pár dní, ale za použití velkého množství vody. Nepomůže častá, ale šetrná zálivka. Je lepší zalévat méně často, jednou za několik dní, ale vydatněji. Až zelená, čerstvá tráva po cca 3-4 týdnech znovu vyroste, můžete aplikovat podzimní trávníková hnojiva. Pamatujte, že správné pořadí v případě suchého trávníku je čistit, zalévat a hnojit – trávník byste nikdy neměli hnojit během sucha, protože hnojiva a ostré slunce mohou rostliny spálit.
Vertikutace suché trávy na trávníku
Ošetření vertikutátorem zahrnuje řezání trávníku a odstraňování odumřelých zbytků rostlin. Tímto způsobem jste schopni účinně odstranit mech a přebytečnou plsť a zvýšit tak pronikání vody do půdy a kořenů trávy. Vertikutátory používané pro tuto úpravu jsou ruční nebo mechanická zařízení. Jsou vybaveny vertikálně uspořádanými ostrými noži. Vertikutovat trávník se vyplatí jednou ročně bez ohledu na to, zda váš trávník postihl letní sucho či nikoliv.
Setí trávy nebo instalace nového trávníku
Někdy, zejména v případě velmi poškozeného trávníku, je po letním suchu nutné položit trávník prakticky od začátku. Pokud se ukáže, že se trávník po sekání, hrabání a zalévání nevzpamatuje, bude jediným řešením zasít semínka nebo vytvořit celý trávník od základu.
Fragmenty, které jsou i přes regeneraci drnu stále suché a zažloutlé, budou vyžadovat dosévání. V takovém případě je třeba po pečlivém odstranění plsti a zálivce vysít na chybějící místa travní semena – nejlépe stejná, která byla použita při zakládání trávníku. Tím zajistíte, že nová tráva bude mít stejnou barvu jako stébla již rostoucí na trávníku. Tráva může v místě dosévání také růst různou rychlostí, proto je důležité, aby se jednalo o stejný typ travní směsi.
Nejlepší doba pro založení trávníku je na přelomu srpna a září. Pokud chcete zasít novou trávu na místě, které bylo silně poničeno suchem, vyplatí se počkat do jara. Na podzim trávník zryjte jen do hloubky rýče, půdu ponechte celou zimu obracenou.
Bez ohledu na to, zda se snažíte regenerovat starý trávník nebo hodláte vytvořit nový trávník, vyplatí se mykorhizu na trávu použít. Mykorhiza je vzájemné soužití rostlin a symbiotických hub. Mykorhizní houby rostou na kořenech rostlin a zvyšují jejich absorpční povrch. Díky tomu má rostlina větší přístup k vodě a živinám v půdě. Výhody mykorhiz pro trávník jsou: rychlejší růst trávy, větší odolnost proti suchu, lepší vývoj trávníku a odolnost trávníku vůči chorobám.