Produktové dotazy: 730 829 745

Jak správně stříhat živý plot: Praktický průvodce pro začátečníky i profesionály

Pro profesionály je stříhání živého plotu jednoduchým a snadným úkolem. Dokáže se o to postarat sám i nezkušený zahradník? Určitě, pokud se vybavíte správnými nástroji a naučíte se nejdůležitější rady odborníků v této oblasti.

Jak stříhat živý plot rovnoměrně? Kdy byste to měli udělat poprvé po výsadbě rostlin? Stačí prořezat jednou za sezónu? V této příručce odpovíme na tyto a další otázky související se správným a efektivním stříháním živých plotů.

Seznam potřebných produktů:

  • ruční nebo akumulátorové nůžky na živý plot
  • prořezávač
  • nádoba na odpad
  • vícesložkové hnojivo

Kdy stříhat živý plot?

Rostliny určené do živých plotů se vysazují na podzim. První stříhání nového živého plotu je vhodné provést na jaře, kdy už nejsou větší mrazy (obvykle v březnu). Mladé rostliny by měly být silně zastřiženy - ve výšce asi 20-30 cm nad zemí. Tato operace se provádí bez ohledu na to, zda chcete získat tvarovaný živý plot nebo ne. Silné prořezávání povede k silné hustotě keřů na samé základně, což v budoucnu zajistí kompaktní strukturu bez mezer.

Další stříhání živého plotu se provádí minimálně jednou ročně. Nejlepší je to udělat na přelomu března a dubna. Pak rostliny teprve začínají růst a slunečné teplé počasí zajišťuje rychlé hojení ran. Poslední řez by měl být proveden nejpozději do konce první dekády srpna, aby se všechny rány stihly zahojit a nové přírůstky před zimou zdřevnatěly. Proč je to tak důležité? Nezahojené rány vystavují rostlinu chorobám způsobeným houbami. Dřevnaté porosty zase lépe chrání nové výhony před vymrznutím během zimy.

Každoroční stříhání živého plotu by mělo být prováděno ručními nebo elektrickými nůžkami. Najednou se ponechává 2 až 30 cm nového přírůstku – v závislosti na koncepci, tedy výšce živého plotu a počtu sezón, které chcete jeho tvorbě věnovat.

Jak stříhat živý plot? Pár slov o technice řezání

Bez ohledu na druhy rostlin, které tvoří daný živý plot, zůstává technika řezu stejná. Vždy byste měli začít od stran. K označení a udržení rovné linie řezu je dobré použít běžnou šňůrku. Měly by být nakresleny dvě rovnoběžné čáry - jedna na horním okraji a druhá přibližně v polovině živého plotu.

Pokud používáme elektrické nůžky, pamatujte na směr pohybu – nejprve pohybujeme nůžkami dolů, abychom odstranili příslušné úlomky výhonků, a poté nahoru, abychom vlasec opravili. Po dokončení práce na bocích můžete přistoupit k stříhání vršků živého plotu, tedy tzv. zadní. Děláme to tak, že držíme nůžky vodorovně a děláme půlotáčky celým tělem. Je snazší získat přímku tímto způsobem, než pracovat pouze rukama.

Při tvarování živého plotu pomocí ručních nůžek se vyplatí při zastřihování hřbetu natáhnout provázek, který určí výšku po celé délce živého plotu. Bez toho je obtížné udržet jednotnou rovinu řezu.

Nezapomeňte po ukončení práce posbírat všechny odříznuté kousky výhonků do nádoby. Po rozdrcení lze větve použít na kompost nebo organický mulč. Keře by se zase měly krmit vícesložkovým dusíkatým hnojivem (dusík podporuje růst rostlin). Musíte se také ujistit, že půda kolem rostlin je vlhká.

Řezy tvoří živý plot

Tvar živého plotu je v podstatě věcí našich preferencí a vkusu, i když specifické podmínky někdy vyžadují vhodné tvarování. Místa, která jsou dobře osluněná, si můžeme svobodně vybrat, ale když je živý plot ve stínu, měli bychom mu dát lichoběžníkový tvar. To zajistí výhonkům dostatečný přístup světla ve všech výškách a následně i rovnoměrnou barvu listů a jejich krásný vzhled.

Nejjednodušší je živý plot vytvarovat do tvaru kvádru, ale s trochou cviku lze z rostlin vytvořit i trochu fantazijnější tvary.

Nakupujte jako král na našem e-shopu Král dílny!

Když chcete mít královskou dílnu, potřebujete královské vybavení. Na našem e-shopu nabízíme širokou škálu produktů pro vaši dílnu a zahradu, od nářadí a pracovního oblečení po zahradní vybavení a technickou chemii.  Staňte se Králem své dílny a nakupujte u nás za nejlepší ceny!
Stříhání živého plotu – jak a kdy na to?

14 dnů na vrácení

Král dílny ví, že se můžete občas zmýlit. Proto vám dáváme možnost vrátit nebo vyměnit zboží do 14 dní a užít si tak bezstarostný nákup
Stříhání živého plotu – jak a kdy na to?

Kvalitní balení

U Krále dílny neexistuje "špatné balení". Každý produkt je balen s pečlivostí a kvalitou, aby dorazil k zákazníkovi v perfektním stavu.
Stříhání živého plotu – jak a kdy na to?

Nářadí do celého králoství

Král dílny posílá své výrobky do celého království! Nabízíme dopravu až ke dveřím nebo osobní odběr v 1000 odběrných místech Zásilkovny a PPL v ČR.
Stříhání živého plotu – jak a kdy na to?

Rádce Vám poradí

Každý Král dílny má svého věrného rádce! Pokud hledáte pomoc a poradenství při výběru zboží, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu pro vás!
Stříhání živého plotu – jak a kdy na to?

Erika Stolařová

Věrný zákazník
 
Kvalitní výrobky, komunikace na úrovni a rychlé vyřízení, při potížích vyjdou vstříc, to se jen tak nestává v dnešní době.
Stříhání živého plotu – jak a kdy na to?

Bohuslav Wawrzyczek

Věrný zákazník
 
Široký sortiment, dobré ceny a velmi rychlé vyřízení objednávky.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.