Nejdůležitějšími vlastnostmi svařovacích zařízení jsou trvanlivost a přesnost. A - jak říkají profesionálové - není rozdíl, zda se jedná o invertorovou svářečku pro amatéra nebo vybavení pro profesionálního svářeče. Který model bude fungovat nejlépe?
Která invertorová svářečka je nejlepší pro amatéra?
Při hledání nejlepší invertorové svářečky pro amatéra musíme zvážit, k jaké práci bude sloužit. To je hlavní kritérium, kterým bychom se měli řídit při výběru jakéhokoli zařízení, nejen svářečky.
Existují tři hlavní metody svařování. Nejjednodušší z nich je MAG. Má mnoho výhod, ale také určitá omezení vyplývající z typu použitého zařízení. Z technického hlediska je to nejjednodušší metoda na zvládnutí a nejlevnější. Nelze jej však použít pro svařování hliníku nebo nerezové oceli.
Podobná této technice je MIG, která také probíhá ve stínění inertních plynů. V tomto případě je nutné pořídit speciální, dražší směsi a válce než v případě MAG, což generuje další, obvykle značné náklady. Nejobtížnější na zvládnutí, a proto se nedoporučuje pro amatéry, je technika TIG. Nejčastěji jej používají profesionálové s bohatými zkušenostmi.
Metody svařování v inertním plynu MIG, MAG a TIG doplňuje neméně populární metoda obloukového svařování MMA, která zahrnuje svařování obalenými elektrodami.
Metoda svařování je pouze jedním z kritérií, které je třeba vzít v úvahu při výběru invertorového svařovacího stroje. Další je typ zařízení. Transformátorové modely jsou levnější a snáze se používají než invertorová zařízení. Jsou dokonce vhodné pro svépomocné opravy, i když tento úkol vyžaduje určité znalosti o tom, jak pracují, a zkušenosti s podobnými úkoly.
Invertorová svářečka je oproti tomu řešení, které vyžaduje větší finanční obnos. Jde však o natolik odolný přístroj, že jej lze s úspěchem doporučit i amatérům. Tento typ svařovacích strojů zahrnuje modely určené pro metody MIG/MAG i TIG. Důležitým kritériem je také proud, který je základním parametrem. Při zvažování, jakou invertorovou svářečku si pořídit, je třeba vzít v úvahu, že čím vyšší proud, tím univerzálnější zařízení. Model s nízkým proudem (do 150 A) stojí za zvážení, pokud má být používán příležitostně. To je nutné i tehdy, když elektrická síť v daném místě není vhodná pro přenášení těžkých nákladů. Například: invertorová svářečka s proudem 160 A vyžaduje ochranu 16 A (typická ochrana pro jednofázové zásuvky)
Jaký invertorový svařovací stroj se vyplatí koupit?
Pokud není zabezpečení sítě omezující, počet modelů invertorových svářeček, ze kterých si můžete vybrat, je větší. V takovém případě se vyplatí investovat do zařízení s proudem až 220 A. Pokročilejší přístroje se doporučují lidem, kteří by si rádi prohloubili své znalosti v oboru svařování, to však přesahuje amatérské použití tohoto typu nástroje.
Další důležitou otázkou je odolnost zařízení v případě možných poklesů napětí. Při výběru invertorového svařovacího stroje pro amatéra byste si měli vybrat model s displejem. Zejména na začátku vašeho svářečského dobrodružství bude takové zařízení tím nejlepším řešením. Při výběru svařovacího stroje se také vyplatí vzít v úvahu životnost zařízení. Kovový plášť by měl zaručit nejdelší životnost invertorové svářečky.
Invertorový svařovací stroj – jaký si vybrat?
Profesionálové upozorňují, že svařování je náročná činnost, která vyžaduje praxi. K tomuto problému je třeba přistupovat s pokorou a odhodláním. Vyplatí se začít tou nejjednodušší technikou a tím získat zkušenosti, pokusit se zvládnout provedení těch nejkvalitnějších svarů. Nejlepší je získat praxi pomocí kvalitního vybavení, takže spolehlivým řešením bude v tomto případě invertorová svářečka.
Při výběru správného modelu je cena pravděpodobně tím nejméně důležitým kritériem. To vše proto, že můžete mít dobrý přístroj za relativně málo peněz a útrata za hodně peněz vám nezaručí, že si nekoupíte obyčejnou blbost.
Ze všech faktorů určujících možnou volbu invertorové svářečky by měl být nejdůležitější proud. Na trhu je spousta kvalitního vybavení - od modelů s co nejnižším proudem až po invertorové svářečky, které je vhodné používat až po naučení se pracovat s nejméně náročnými přístroji. Velkou výhodou tohoto typu zařízení je skutečnost, že se velmi zřídka porouchá a je obtížné jej poškodit, takže může dobře fungovat v rukou i nezkušeného uživatele.