Když prořezávání nepřináší výsledky nebo vysoký strom ohrožuje bezpečnost jiných osob či budov, nezbývá nám, než jej pokácet. Je to docela snadný úkol, ale pamatujme na to, abychom to dělali bezpečně a legálně. Zjistěte, jak bezpečně pokácet strom.
Kácení stromů je způsob, jak zlepšit vzhled naší zahrady nebo zajistit bezpečnost procházejících lidí. Abychom to mohli udělat, měli bychom získat příslušný souhlas (pokud je vyžadován), doplnit potřebné vybavení a především zajistit bezpečnost při provádění této činnosti.
Nástroje potřebné ke kácení stromů
K pokácení stromu budete potřebovat následující příslušenství:
- rukavice
- ochranné brýle
- bezpečnostní helma
- pila na dřevo (ruční nebo motorová)
- frézy
Karbidová rotační fréza HM, typ E (ovál), 6 x 10 mm
188 KčKarbidová rotační fréza HM, typ A (válcová), 14 x 25 mm
404 KčKarbidová rotační fréza HM, typ E (ovál), 16 x 25 mm
508 KčKarbidová rotační fréza HM, typ F (ogival zaoblená), 14 x 25 mm
376 KčFrézovací bit, zaoblení povrchu, HM, 34,9 x 15,4 mm
178 Kč- bezpečnostní obuv
- ochranné kalhoty
- kovový klín
- kladivo
Kácení stromu – praktické rady
Při činnostech souvisejících s kácením stromu bychom měli v prvé řadě dbát o vlastní bezpečnost. K tomuto účelu je třeba nosit ochranný oděv, obuv s tužinkou na ochranu nohou, přilbu, ochranné brýle a silné rukavice.
Při kácení stromu začínáme zajištěním plochy. To lze provést pomocí červenobílé pásky – díky ní snadno oddělíme zónu, kam bude padat řezaný strom. Pamatujme také na zabezpečení prostoru proti zvířatům, která si ohrožení neuvědomují. Pokud strom roste na kopci, musíte také zabránit odvalení kmene.
Dalším krokem je určení, kterým směrem chceme řezaný strom otočit. Pokud se zřetelně naklání na jednu stranu, je to směr, kterým bychom se měli vydat. Pokud má na jedné straně více větví, pak jejich hmotnost může ovlivnit směr pádu stromu. Pokud rostlina roste rovně a váha koruny jednoznačně nepřevažuje jedním směrem, můžeme výběr provést sami. Vyplatí se však uvázat co nejvýše velmi dlouhé lano, díky kterému budeme moci mírně kontrolovat dráhu pádu kmene. Můžeme to udělat, aniž bychom museli lézt na strom. Stačí přivázat těžký prvek na konec lana a pak ho zkusit přehodit například kolem tlusté větve stromu.
Jakmile určíme směr pádu stromu, můžeme začít řezat. K tomu provedeme řez pilou na dřevo pod úhlem 45 stupňů (ve formě klínu) do hloubky ¼ průměru kmene. Řez musí být veden kolmo ke směru, kterým chceme, aby náš strom padal. Také by měl být co nejblíže k zemi.
Jakmile to máme hotové, přejdeme k další části práce, tedy k vytvoření řezu na druhé straně, 2 cm nad spodní rovinou řezaného klínu. Mezi řezy na obou stranách necháme neseříznutou část kmene. Jinak by strom mohl nekontrolovatelně spadnout.
V poslední fázi vložíme do užšího (a zároveň delšího) řezu kovový klínek, který bude sloužit jako páka. Zatloukáme klín těžkým kladivem, dokud neuslyšíme cvaknutí. V tomto okamžiku bychom se měli vzdálit od stromu o několik metrů v opačném směru, než ve kterém jsme provedli klín řez. Osoba, která nás doprovází, může zároveň tahat za lano, čímž dává padajícímu stromu správnou cestu.
Jakmile strom spadne, začneme řezat větve a kmen rozřízneme na více částí podle jeho velikosti. Je-li průměr kmene velký, pak strom stříháme z obou stran tak, aby se oba řezy setkaly.