Vzduch v Polsku zanechává mnoho přání. Ukazuje se, že kvalita ovzduší v našich domovech také. Zjistěte, jak to můžete napravit. Ukážeme vám, jak vyrobit zařízení na čištění vzduchu.
Vzduch v domácnosti můžete čistit rostlinami. Mnohem efektivnější však bude použití čističky vzduchu.
Seznam potřebných nástrojů a materiálů:
- potrubní ventilátor s tlakem nad 150 Pa
- 2 HEPA filtry
- lepenkové krabice
- lepicí páska
- ostrý nůž
- kružítko, pravítko, tužka
Čištění vzduchu doma – smog, prach, viry
Kvalita ovzduší v Polsku, zejména v zimních měsících, je často hrozná. Specialisty každoročně šokují údaje o zvyšující se koncentraci škodlivého prachu v ovzduší. Venku, zejména ve dnech, kdy je smog v dané oblasti nejvyšší, doporučují používat protismogové masky. Vzduch v domácnostech Poláků však také není nejzdravější a nikdo nechce neustále nosit roušky s filtry, zvláště ve svém vlastním domě.
Vzduch uvnitř domů může být stejně škodlivý jako vzduch venku. Bohužel při otevírání dveří a oken se do interiéru budov dostává smog, který je patrný zejména v topné sezóně. To způsobuje, že někteří lidé v zimě pociťují závažnější příznaky alergie, jako je rýma nebo kašel. Špatná kvalita ovzduší se týká i těch, kteří alergií netrpí. V důsledku toho mohou trpět podrážděním spojivek, suchem v krku, bolestmi hlavy, únavou a špatným spánkem. Řešením tohoto problému může být použití čističky vzduchu.
Zařízení pro čištění vzduchu v domácnosti
Rostliny v květináčích mohou být užitečné při čištění vzduchu ve vaší domácnosti. Dokážou filtrovat vzduch, proto se často používají v boji se smogem. Navíc účinně zachycují prach a další škodlivé látky, zásobují dům kyslíkem, zdobí interiér. Mezi rostliny, které čistí vzduch nejúčinněji, patří: Spathiphyllum, Hadovka, Kapradina, Fíkus, Heřmánek, Břečťan obecný, Dracaena, Bambusová palma a Filodendron. Pokud však chcete čistit vzduch od škodlivin efektivněji, vyplatí se pořízení čističky vzduchu zvážit.
Čističky vzduchu jsou specializovaná zařízení pro čištění vzduchu ve vaší domácnosti. Jsou vybaveny HEPA filtry a filtry s aktivním uhlím, dokážou filtrovat vzduch od prachu, smogu a dokonce i virů a bakterií. Zařízení tohoto typu mají často také další možnosti, jako je ionizace vzduchu. Některé z nich vybavené funkcí zvlhčovače vzduchu umožňují současně čistit a zvlhčovat vzduch ve vaší domácnosti. Čističky mají jednu nevýhodu – stojí poměrně hodně. Atraktivním řešením proto bude vyrobit si takové zařízení sami.
Jak vyrobit zařízení na čištění vzduchu doma?
Vyrobit si čističku vzduchu svépomocí není těžké a může ušetřit až několik stovek zlotých. Pro plášť zařízení zvolte kartonovou krabici, do které se vejde jak vámi vybraný ventilátor, tak dva HEPA filtry. Nejlepší je, aby byla krabice nahoře uzavřená. Utěsněte jeho vnitřek lepicí páskou. Začněte odspodu. Udělejte to opatrně, aby nezůstaly žádné mezery, kterými by mohl vniknout vzduch.
Na jedné ze stěn krabice vyřízněte kulatý otvor pro vložení výstupu ventilátoru. Hodit se bude tužka, pravítko a kružítko. Nejjednodušší způsob, jak vyříznout otvor, je použít ostrý nůž na tapety. Na opačných stranách krabice vyřízněte otvory pro HEPA filtry.
Vyrovnejte vzduchové filtry s vyříznutými otvory a poté je připevněte ke krabici lepicí páskou. Přilepte pevně na vnitřní i vnější stranu krabice. Nezapomeňte umístit HEPA filtry v souladu s pokyny na obalu - jsou to směrové filtry, takže pro správnou funkci musí mít požadovaný směr proudění vzduchu.
Demontujte horní část skříně ventilátoru a poté umístěte jeho výstup do předem připraveného otvoru. Prostor mezi ventilátorem a otvorem krabice utěsněte lepicí páskou a připevněte ke dnu. Na druhé straně kartonu vyřízněte malý otvor pro napájecí kabel a připojte jej k ventilátoru podle pokynů výrobce. Poté zavřete kufr a krabici zařízení a nakonec utěsněte karton lepicí páskou. Po připojení k elektřině bude zařízení čistit vzduch ve vaší domácnosti.