Řeřicha zahradní, blízká příbuzná zelí, je nenápadná rostlina, která by neměla chybět v jarní nabídce. Ne nadarmo nechybí na velikonočním stole. V období, kdy příroda ještě nenabízí mladé plodiny, je řeřicha cenným zdrojem vitamínů a mikroprvků.
Výsadba řeřichy není složitá činnost a nevyžaduje žádné speciální dovednosti. I když ji lze vysévat na různé substráty, nejoblíbenější metodou, která umožňuje i získání efektních tvarů plodin, je výsev řeřichy na kosmetickou vatu.
Seznam potřebných nástrojů a materiálů:
- vhodná nádoba (může mít konvexní tvar)
- vata
- semena řeřichy
Organické pěstování řeřichy
Výsadba řeřichy na vatu je nejen bezpečné a hygienické, ale také ekologické řešení. Stojí za to vědět, že vata není umělý materiál, ale přírodní, biologicky rozložitelný materiál. Vyrábí se z bavlny, takže až vám rostliny vyrostou a sklidíte, můžete zbytky posbírat a dát je do kompostéru. Tam se vata i zbytky řeřichy zcela rozloží. Radikální milovníci přírody považují pouze zasazení řeřichy do země za nejekologičtější způsob. Je však třeba zdůraznit, že vata je ekologický i hygienický materiál – to je důležité zejména tehdy, když se má řeřicha stát například ozdobou velikonočního stolu.
Řeřicha – jak zasadit semena na vatu?
Výsev semínek na vatu je rychlý a snadný. Zde je návod, jak zasadit řeřichu na
vatu krok za krokem:
- Vyberte si správné plavidlo. Pokud chcete dosáhnout konvexního tvaru, použijte misku nebo podšálek.
- Umístěte konvexní nádobu na talíř, abyste zabránili navlhnutí parapetu při zalévání rostlin.
- Nádobu zakryjte vatou.
- Vatu zalijte vodou.
- Na misku vytvořte mokrou vatu.
- Pokrm posypeme vatou rovnoměrně se semínky řeřichy. Vysévejte hustě. Semena mohou sklouznout z nerovných povrchů - musíte je lehce poklepat prstem, aby zůstala na místě.
- Semena postříkejte vodou - použijte rozprašovač, abyste je nesmývali ze šikmých ploch.
Kdy zasadit řeřichu?
Stojí za to vědět, že řeřichu lze vysévat doma po celý rok. Stačí si koupit semínka, která jsou neustále k dostání v zahradnických obchodech. Navíc před Velikonocemi, koncem února, se dají sáčky se semínky koupit snad v každém větším obchodě s potravinami. Pokud chcete zasít řeřichu na ozdobu velikonočního stolu, musíte to udělat ve správný čas. Nejzralejší, nejkrásnější řeřichu získáte, pokud ji zasejete 2 týdny před Vánoci. Pokud pěstujete rostliny na jižně orientovaném parapetu, bude vegetace o něco rychlejší. V tmavých bytech s okny na sever by se řeřicha měla vysévat o něco dříve a zavlažování by mělo být přísně kontrolováno, aby semena a klíčky nepokryly plísněmi. Pěstování této rostliny vyžaduje především správnou teplotu. Řeřicha klíčí při teplotě 20-22 stupňů Celsia, a přestože roste při teplotě 10 stupňů Celsia, vyšší teplota zajišťuje vyšší výnosy. Při plánování pěstování se proto vyplatí zajistit správně slunečné stanoviště. Na jaře a na podzim by mělo být slunečno, v létě polostinné,
Řeřicha – výsadba do neobvyklých pokrmů
Výsadba řeřichy na vatu má kromě hygieny a biologické rozložitelnosti i tu výhodu, že díky unikátním vlastnostem materiálu lze získat zajímavé tvary. Pokrýt obrácenou misku nebo vypouklý talíř mokrou vatou je docela snadné. Vyplatí se jím vyplnit i mezery u efektnějších pokrmů, abyste dosáhli zajímavého efektu. Díky tomu se řeřicha stane prvkem dekorace velikonočního stolu nebo dodá kuchyni či jídelně jarní, radostnou atmosféru. Nemůžeme zapomenout ani na kulinářské hodnoty řeřichy - tato charakteristická, lehce kořenitá rostlina dodá chuť mnoha každodenním pokrmům. Řeřicha je známá svou jedinečnou chutí a vůní. Skvěle se hodí do zeleninových salátů.
Vyplatí se přidat do chlebíčků s bílým sýrem a vaječnými pomazánkami.
Obohatí i chuť polévek a omáček.