Léto a podzim jsou na zahradě rušným obdobím – časem stříhání a tvarování stálezelených rostlin.
Po zastřižení vyžaduje živý plot nebo solitér neustálou péči a údržbu , aby si zachovaly své dekorativní a funkční funkce. Z tohoto důvodu, než popadneme nůžky a začneme "uklízet" zahradu, stojí za to pečlivě zvážit.
- kterou rostlinu tvarovat
- který by měl být ponechán v přirozeném stavu
- kolik času můžeme věnovat péči a
- jakého efektu chceme nakonec dosáhnout po několika letech škrtů
Důležitou roli zde samozřejmě hraje vhodný výběr nástrojů.
Různé typy střihů se dělají ručními nůžkami a jiné mechanickými.
Jiné použití je pro nůžky se zaoblenými řeznými čepelemi, jako jsou nůžky (živé výhonky), jiné pro rovnou horní čepel (dřevnaté a suché výhonky), stejně jako jsou různé aplikace pro malé jednoruční nůžky (kovadlina/nůžky).
Čepele nástrojů musí být suché, čisté a hladké, jinak při řezání způsobíme na rostlině tržnou ránu, která může přispět k rozvoji chorob. Nůžky vždy umístěte řeznou čepelí k okraji rostliny.
Nejčastěji se setkáváme s tvarovanými buxusy, ale úspěšně experimentovat můžete s druhy, jako je vavřín, tis nebo cesmína. Termíny řezů mají samozřejmě vliv na vzhled a stav zelených soch. Rostlinám dáváme nové kontury (formaci) koncem března. Poté v závislosti na síle růstu konkrétního druhu od května do konce července několikrát seřízneme.
Pamatujte, že rostliny nikdy neřežte, když prší nebo když jsou rostliny vlhké, stejně jako při silném slunci a horku. Za nepříznivých podmínek se pro rostlinu mnohem obtížněji hojí rány po řezech. Pokud jde o technické aspekty stříhání živého plotu, je dobré mu dát lichoběžníkový tvar, aby slunce dosahovalo do celé výšky. Atraktivitu živému plotu dodávají i zaoblené hrany.
Rostlinné "výřezy" mají tradici starou několik století. Zelené sochy si však nejvíce spojujeme s obdobím renesance a dvorským stylem, který se později promítl do tradičního francouzského a anglického zahradního umění. Vytvoření rostlinného mistrovského díla však vyžaduje čas, důslednost a pevnou ruku. Je těžké v této výzvě vytrvat bez správných nástrojů.
Na co si dát pozor při výběru nůžek?
V první řadě musíme vědět, co budeme formovat. Při úvahách o stříhání živých plotů se vyplatí pořídit si mechanické nůžky, které práci výrazně usnadní a urychlí. Vedení takových nůžek je navíc delší než v případě ručního nástroje, takže se snáze dostanete na všechna místa.
Pokud na zahradě stříháme malé rostlinné formy, nemá smysl používat mechanické nůžky. Postačí ruční řezání a délku čepele jednoduše vyberte podle velikosti vaší rostliny. Práce související s tvarováním a řezáním vyžadují přesnost a zabírají čas, proto je třeba dbát i na ergonomii rukojetí (měly by být tvarované tak, aby padly na ruce a měkké - potažené). Při dlouhodobé práci jsou také velmi důležité 'hrboly' mezi lopatkami.
Bavte se při stříhání!