Kvůli jejich kyselým plodům, které jsou cenné pro lidské zdraví, se keře rybízu s nadšením vysazují do zahrad. Rostliny nemají vysoké nároky a jejich pěstování zvládne každý amatérský zahradník. Zjistěte, kdy rybíz sázet a jaké podmínky mu zajistit.
Na domácích zahrádkách najdeme nejčastěji černý rybíz, který je vhodný k přímé konzumaci, ale dají se z něj udělat i džemy nebo šťávy. Méně oblíbené, ale stejně chutné jsou bílé a červené plody. Černý rybíz plodí jako první, a to již v červenci, bílý a červený rybíz plodí v druhé polovině srpna.
Seznam potřebných produktů:
- zahradní rukavice
Ochranné rukavice potažené nitrilem
136 KčPracovní rukavice bavlněné, celopovrstvené nitrilem
48 KčZateplené pracovní rukavice, velikost 10
124 KčPracovní rukavice, šedá hovězí štípenka, velikost 10,5
71 KčPracovní rukavice, pletená podšívka odolná proti proříznutí, 10"
70 Kč- prořezávač
Nůžky na větve 200 mm, dosah až 18 mm, nastavitelná rozteč
439 KčUniverzální zahradní nůžky 220 mm, čepel 56 mm
202 KčNůžky na trávu 330 mm, čepel 130 mm
202 KčKovadlinkové nůžky na větve 765 mm, dosah až 40 mm
1 386 KčZahradní nůžky na větve, 670 mm, průměr střihu 45 mm
1 315 Kč- rýč
- hrábě
Kdy zasadit rybíz?
Než se naučíte, kdy sázet rybíz, měli byste se zmínit o typech sazenic, které seženete ve školkách nebo zahradnických obchodech. Přesný termín výsadby rybízu závisí na formě, v jaké je získáte. Keře s odhalenými kořeny je vhodné umístit do země na podzim, nejlépe mezi říjnem a listopadem. Prostokořenné keře je přípustné vysazovat i brzy na jaře, např. v dubnu. Sazenice prodávané v kontejnerech jsou trvanlivější, takže je lze vysazovat po celou vegetační sezónu, tedy od jara do podzimu. Za zmínku však stojí, že černý rybíz, bez ohledu na jeho formu, je nejlepší umístit do půdy na podzim – ten vysazený na jaře může v daném roce málo plodit. Podzim je lepší období pro výsadbu rybízu, protože rostliny začínají růst velmi brzy na jaře.
Výsadba rybízu – požadavky a péče
Rybíz jsou ovocné keře s nízkými nároky, které dobře obstojí téměř ve všech podmínkách. Pro bohaté výnosy se jim však vyplatí zajistit slunné, před větrem chráněné a teplé stanoviště. Rybíz preferuje úrodnou, propustnou půdu, nejlépe s neutrálním pH. V jejich případě je lepší se vyhnout půdě příliš těžké a jílovité.
Základním postupem péče o pěstování rybízu je jeho zálivka – během horkých dnů a sucha by měla být pravidelná. Mrazuvzdorné keře není třeba na zimu přikrývat, ale u mladých rostlin a při mimořádně silných mrazech se to vyplatí. Dobrým řešením bude i mulčování, které nejen omezí destruktivní vliv nízkých teplot na rybíz, ale také minimalizuje rozvoj plevelů a udrží optimální vlhkost půdy.
Keře rybízu se vyplatí pravidelně (každé 2-3 roky) podporovat organickými hnojivy.
V případě černého rybízu se doporučuje jarní hnojení dusíkatými hnojivy v dávce 35 g na 1 m2. U červeného a bílého rybízu je důležité draslíkové hnojení. Síran draselný je velmi dobrý. Kolem keřů je dobré rozhrnout mulč z kompostovaného hnoje. Měli byste také pamatovat na pravidelné prořezávání. Rybíz se zastřihává zahradnickými nůžkami v zimě, od ledna do začátku března a v létě, kdy rostlina již neplodí. Při volbě doby prořezávání keřů pamatujte, že černý rybíz plodí na jednoletých a dvouletých výhoncích a červené a bílé druhy plodí na výhoncích starých 3-4 let. Červený a bílý rybíz seřezáváme po třetím roce po výsadbě do země.
Jak zasadit rybíz?
Po výběru lokality příznivé pro rozvoj rybízu je vhodné místo odplevelit, vyryt rýčem a uvolnit hráběmi. Před umístěním sazenic do země se také vyplatí ponořit je do vody alespoň na 2 hodiny. Nejlepší je promíchat půdu v jamkách hlubokých alespoň 30 cm s kompostem nebo hnojem. Při výsadbě většího množství rybízu je třeba pamatovat na správný rozestup sazenic, protože tyto rostliny po pár letech poměrně hodně rostou - optimální vzdálenost mezi keři by měla být 150 cm a mezi řádky 180 cm. Sazenice se vysazují o 5 cm hlouběji, než vyrostly ve školce. Po umístění sazenice do jamky se zasype zeminou smíchanou s organickým hnojivem, poté se půda zhutní a hojně zalije. Vyplatí se ji také zamulčovat kůrou, kompostem nebo pilinami. Mladé sazenice se stříhají ve výšce 30 cm.