Jak postavit úl pro včely? Dokážete to sami a pokud ano, jak? Na rozdíl od zdání není stavba úlu složitá, ale vyžaduje určitou zručnost v kutilství a potřebné nástroje pro opracování dřeva.
Prozradíme vám, jak postavit tzv Velkopolský úl, který se vyznačuje tím, že je stísněný a špatně větraný, což podporuje rojovou náladu. Z tohoto důvodu využívá silnou izolaci a velký vstup (okénko, kterým se včely dostávají do úlu a ven z něj).
Seznam potřebných nástrojů a materiálů:
- kotoučová pila
Kotoučová pila 1200W
1 844 KčKotoučová pila 1200W
2 086 KčKotoučová pila 1500W, kotouč 185 x 20 mm
2 611 KčAkumulátorová bezkartáčová kotoučová pila, Energy + 18V, Li-Ion, kotouč 165 x 20 mm, bez baterie
3 438 KčKotoučová pila 1800W, kotouč 210 x 30 mm
3 479 Kč- dřevěná házená
- úhloměr
- děrovačka na dřevo
- Aku vrtačka
Aku vrtačka Energy + 18V, Li-Ion, rychloupínací sklíčidlo 10 mm, bez baterie
967 KčAku vrtačka 20V, Li-Ion/1,5 Ah
1 636 KčAku vrtačka 2x20V, Li-Ion/1,5 Ah
2 712 KčAku vrtačka Energy + 18V, Li-Ion, 10 mm rychloupínací sklíčidlo, bez baterie
1 335 KčAku vrtačka, Energy + 18V, Li-Ion, držák 10 mm, baterie 2 Ah, nabíječka
2 219 Kč- vruty do dřeva
- dřevěné desky
- polystyren
Jak vyrobit úl? Konstrukce bočních stěn
Začněte stavět úl z bočních stěn, jejichž prvky by měly být spojeny pomocí vrutů do dřeva. Pamatujte, že je snazší je připevnit, pokud předvrtáte otvory vrtákem.
- Umístěte dvě desky o rozměrech 33 × 8 × 3 cm na jejich nejužší okraje, 21 cm od sebe.
- Při zachování pravého úhlu spojte obě desky pomocí úhloměru s dalším o rozměrech 26 × 4 × 1,2 cm a položte jej širší stranou na další dvě desky tak, aby z horní strany zůstal 1 cm základní desky. . Postupně našroubujte desky o rozměrech 26 × 4 × 1,2 cm, dokud nevytvoří boční stěnu úlu. Tyto větší, základní prvky poslouží jako podpěra pro vrstvu polystyrenu, která bude sloužit k izolaci úlu zvenčí.
Opakujte výše uvedené kroky pro vytvoření druhé boční stěny úlu.
Stavba úlu – jak vyrobit přední a zadní stěnu?
Začněte zadní stěnou. Vyrábí se podobně jako boční, pomocí dvou desek o rozměrech 55,5 × 3 × 8 cm a příslušného počtu desek o rozměrech 27 × 4 × 1,2 cm.
- Delší prkna položte na nejužší okraje ve vzdálenosti 21 cm.
- Kratší desky připevněte k nejužším hranám delších prvků, ponechejte 9 cm volných okrajů na levé i pravé straně (první kratší deska bude připevněna ve vzdálenosti 9 cm od začátku delších desek). Takto získáte zadní stěnu úlu.
- Opakováním kroků 1 a 2 získáte přední stěnu. Vyřízněte do něj ruční pilou otvor o délce 10 cm a výšce 3 cm těsně nad jedním z delších prken (tudy se včely dostanou do úlu). Střed délky okna by měl být 27,75 cm od okraje delší desky, uprostřed délky přední stěny.
Jak vyrobit včelí úl? Montáž stěn, podlahy a vstupního tunelu
Sešroubujte boční stěny, přední a zadní stranu úlu, tak, aby centimetr vlevo na bočních stěnách byl nahoře a okénko přední stěny bylo dole.
Ze spodní části konstrukce sešroubujte desky o rozměrech 55,5 × 8 × 2,5 cm pro vytvoření dna (podlahy) úlu s přizpůsobením šířky poslední desky rozměrům podlahy.
Dalším krokem je vytvoření vstupního tunelu. Desky vhodné šířky a délky by měly být sešroubovány, aby zakryly okno úlu ze stran a shora. Podlahou tunelu bude deska sloužící jako základ pro izolaci přední stěny úlu.
Konstrukce izolace a těla úlu
Úl lze zateplit polystyrenem nebo pilinami. Stojí za to vědět, že druhá metoda výrazně zvyšuje hmotnost konstrukce. Pokud tedy plánujete přesunout úl při hledání medu, je lepší použít lehký polystyren.
Po zaizolování úlu připevněte pásy obložení o šířce 4 cm, tloušťce 1,2 cm a délce 30,5 cm. Desky musí končit v jedné rovině s podlahou a nahoře vyčnívat o 1 cm výše. Musíte také pamatovat na vstup - nelze jej zakrýt.
Nyní byste měli vyrobit tělo úlu, tedy jeho horní část určenou pro hnízdo. Vyrábí se stejně jako spodní, bez podlahy a vtoku. Rozdíl nastává ve fázi obložení obložením - měli byste ponechat okraj 3,4 cm shora a zespodu instalovat desky asi 0,6 cm od okraje silných desek korpusu.
Nasazení korby a montáž střechy
Tělo je umístěno na části úlu s vtokem a podlahou. Na vyčnívající palubky zevnitř přišroubujte po celém obvodu prkna o výšce 4,4 cm. Tímto způsobem získáte základnu pro montáž vrchlíku.
Pomocí kotoučové pily nařežte 4 desky, které budou tvořit základ stříšky a po instalaci budou v jedné rovině s vnějšími stěnami úlu. V základně střechy úlu vyvrtejte děrovačkou po stranách konstrukce větrací otvory o průměru asi 1,5 cm. Na základ stříšky připevníme OSB desku - její rozměr musí odpovídat vnějšímu obvodu úlu plus cca 4 cm na každou stranu, aby po montáži stříška přečnívala na každé straně cca 4 cm.
Posledním krokem je připevnění stříšky k úlu, překrytí lepenkou a umístění úlu na základnu.