Dřevo na táborák, gril, udírnu nebo krb je po vhodném dochucení vhodné jako palivo. Pro jejich uskladnění v odpovídajících podmínkách se vyplatí na pozemku postavit i malý dřevník. Dokážete si to vyrobit sami?
Z čeho postavit dřevník, aby byl funkční a sloužil roky? Nejčastěji jsou sklady palivového dřeva ze dřeva. K tomuto účelu se používá stavební dřevo a desky. Střešní konstrukce je obvykle pokryta střešní lepenkou nebo jsou k ní připevněny vlnité plechy.
Seznam potřebných produktů:
- vodováha/laser
- metr
Kapesní metr 2 m x 16 mm
91 KčKapesní metr 10 m/32 mm magnetický koncový háček
383 KčZatahovací ocelový metr 10 m x 25 mm, automatické zamykání, dvě tlačítka stop
183 KčRolovací ocelový metr 5 m x 25 mm, automatické zamykání
106 KčOcelový metr 10 m x 25 mm, automatické zamykání, tlačítko stop
201 Kč- kotoučová pila
- Aku vrtačka
- šrouby
- vruty do dřeva
- OSB deska a plsť nebo plech na střechu
- dřevěné nebo zahradní palety
- příprava na impregnaci
Jak postavit dřevník? Nezbytné formality
Stavba dřevníku nevyžaduje získání stavebního povolení ani ohlášení stavby. Podle stavebního zákona lze na každých 1 000 m2 pozemku bez povolení nebo ohlášení postavit až 2 kůlny o výměře nejvýše 50 m2. Při plánování stavby dřevníku máme poměrně hodně možností, i když chceme, aby to byla docela velká stavba.
Při stavbě skladu na pozemku však musíme vzít v úvahu ještě jednu formální záležitost. Podle předpisů (Nařízení ministra vnitra a správy o požární ochraně staveb, jiných stavebních zařízení a ploch, odst. 4, odst. 1 bod 6) je zakázáno skladovat hořlavé hmoty „mimo budovy ve vzdálenosti menší. než 4 m od hranice přilehlého pozemku, včetně zbytků rostlin, větví a klestu. Dřevník by proto měl být umístěn alespoň 4 m od plotu.
Jak vyrobit dřevník? Sklad z palet
Zajímavou alternativou ke skladišti z tradičních materiálů (hranaté řezivo, prkna, hranaté řezivo) je dřevník z palet. Jak takovou strukturu vyrobit? Palety se vyplatí používat jako recyklované dřevo – rozeberte je a takové desky jednoduše použijte místo nových.
Můžete také jednoduše použít hotové palety a spojit je pomocí vrutů do dřeva a úhelníků. Na stránkách je mnoho důmyslných návodů, jak postavit dřevník z palet.
Jak vyrobit dřevník krok za krokem?
Postavit dřevník svépomocí není složitý úkol, ale je potřeba mít základní znalosti a zkušenosti ve stavebnictví.
První krok – příprava substrátu
Dřevník, i když se nejedná o velkou a komplikovanou stavbu, by měl být umístěn na pevném podkladu, někdy i na betonovém základu. Vše záleží na tom, zda ho hodláme stavět na příjezdové cestě z dlažebních kostek, na zemi, na terase apod. Podklad musí být rovný – můžete to zkontrolovat vodováhou.
Druhý krok – instalace nosných sloupů
Po přípravě půdy můžete přistoupit ke stavbě konstrukce. Měly by být umístěny nosné kůly nařezané vhodně kotoučovou pilou. Je třeba si uvědomit, že ty, které se nacházejí vpředu, by měly být delší než ty zadní, aby byl zachován sklon střechy alespoň 3 %.
Počet kůlů závisí na délce a velikosti dřevníku – většinou se pohybuje od 4 do 10 kusů.
Krok třetí – instalace střešních, podlahových a stěnových podpěr
Střešní krokve by měly být připevněny k nosným sloupům, nejlépe pomocí úhlových tesařských spojů upevněných šrouby. Jakmile jsou podpěry střechy na místě, můžete začít pracovat na podlaze.
Stavba podlahy začíná připevněním trámů k nosným sloupům a nejlépe také k zemi. Připevněte prkna k trámům (vyplatí se použít vrtačku/šroubovák a vruty do dřeva).
Stěny skladu by měly být konstruovány podobně. Nejlépe je začít s pevnými podpěrami ve spodní a horní části konstrukce a na ně pak připevnit zadní, boční a volitelně i přední stěny v závislosti na provedení dřevníku.
Krok čtvrtý – montáž střechy a impregnace
Posledním krokem je zastřešení dřevníku stříškou – můžete zvolit ocelový plech nebo OSB desku, která by měla být pro lepší vizuální efekt pokryta šindelem.
Dřevo musí být impregnováno, aby bylo chráněno před škodlivými vlivy povětrnostních podmínek a biologickou korozí. Na trhu jsou k dostání různé přípravky – od ponechání dřeva v jeho přirozené barvě, přes mírnou změnu odstínu, až po barvení.