Přicházejí chladné dny, každý z nás vytahuje ze šatníku teplejší oblečení. Vítr se rád dostane pod kabát nebo bundu a mnozí nastydlí se neobejdou bez teplé čepice.
A co naše rostliny? Už pociťují sychravá podzimní rána a očekávají první mrazíky. V naší zahradě by měly být na zimu chráněny růže, některé hortenzie, rododendrony, okrasné trávy, azalky, levandule, citlivé mladé liány (plamének) a choulostivé stromy (magnólie, tulipány).
V tomto článku popisujeme krásnou a jemnou rostlinu, hortenzii. Její latinský název „hortenzie“ pochází ze slova „hydrant“, což v překladu přímo znamená nádoba na vodu. Proto mají hortenzie vysoké nároky na vodu. Květy hortenzie mohou být zbarveny například růžově, modře, bíle, červeně, fialově a existují i druhy se vzácným světle zeleným odstínem.
Hortenzie zahradní, dubolistá, pilolistá a střapatá
Tyto druhy nejsou mrazuvzdorné. Nejlepší přirozenou pokrývkou je silná vrstva sněhu. Sehnat tak luxusní „peřinu“ však není vždy jednoduché. Proto, když zem promrzne do hloubky asi 4 cm (což se většinou stává v druhé polovině listopadu), začněte hortenzii chránit.
Nevyplatí se to dělat dříve, protože takové působení může zvýšit teplotu substrátu a vést k opožděné další vegetaci nebo zamlžení a hnilobě rostliny.
Krytí hortenzií jehličnatou kůrou
Nejoblíbenější a nejjednodušší metodou zabezpečení hortenzií je mohylování. Základ keře chráníme zahradní kůrou. Keř pak zasypte hromadou hoblin, suchým listím, kompostem nebo rašelinou do výšky 20–50 cm.
Možností je mnoho, vyberme si, co máme na dosah ruky. Dávejte pozor, abyste při rytí půdy neporušili kořenový bal rostliny, protože tím připravíte její kořeny o ochranu před mrazem.
Hortenzie na zimu v "kabátu" z agrotextilie
Přes kořeny nasypeme vrstvu borové kůry, i když výhonky hortenzie nepřežijí zimu, kořenový systém bude chráněn. Poté celou rostlinu zateplíme tak, že ji zabalíme do agrotextilie a dole převážeme provázkem.
V zahradnických obchodech jsou k dostání speciální zimní ochranné kukly se všitou šňůrkou, jedná se však o o něco dražší řešení. Nejlepší je bílá agrotextilie, která chrání nadzemní část před mrazivými větry, ale zároveň odráží sluneční záření.
Dalším řešením ochrany několika hortenzií na zimu bude obklopení skupiny keřů agrotextilním plotem nebo slaměnou rohoží. Plot zabrání odfouknutí sněhu z oploceného areálu – hortenzie budou mít svoji „přikrývku“.
Zahradní hortenzie zasazené v květináči
Jedná se o velmi citlivou rostlinu a nejlépe je přezimovat v místnosti s teplotou 0° C. Vlhkost vzduchu by neměla být příliš vysoká a také bychom neměli pamatovat na větrání místa.
Pokud to není možné, po opadu listí obalíme agrotextilií i hrnkové hortenzie a každý květináč zaizolujeme polystyrenem přiložením ke stěně budovy. Dalším způsobem je umístit květináč do jutového pytle naplněného slámou. Během zimy je třeba hortenzie zalévat mírně, ale pravidelně, aby kořenový bal úplně nevyschl.
Jarní mrazíky mají negativní dopad i na zahradní hortenzie, proto byste s odstraňováním krytu neměli spěchat. Keř konečně objevujeme až v druhé polovině května.
Vyplatí se předem sledovat předpovědi počasí, nechat rostliny přes den odkryté a před očekávanými mrazíky zase chránit výhonky keřů. Pokud na to zapomeneme, čerstvá poupata bohužel odumřou.
Ochranou hortenzií na zimu zabráníme tomu, abychom na jaře v zahradách viděli hnědé výhonky, zdeformované větvičky a odumírající rostliny. Krásná a svěží květina hortenzie bude zdobit naše záhony po dlouhou dobu a může být nádherným květinovým dárkem pro milovanou osobu.